رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

درود برهمگی

بنده سیستمی با مشخصات زیر دارم:

CPU: Q6600 G0 با کولینگ Zerotherm NV120 که دمای CPU را باحالت متوسط فن بین 29 تا 40 کنترل میکند

Mainboard: Abit IX38 Quad-GT

Ram: 4GB Transcend with Aluminum Hitsink

2 هارد: یکی 150 گیگ رپتور و یه 250 گیگ مکستور

کارت گرافیک: Club3D 3870 Overclock Edition 512mb DDR4

پاور: گرین 1230B

کیس هم: CoolerMaster Cosmos 1000 است که 6 تا فن 12 سانتی بدین گونه نصب شده است:

دو فن در سطح فوق آنی که هوا را به خارج هدایت میکند، یک فن که هوای زیر کیس را به بالا و در راستای

رم و فن فوقانی میفرستد.

یک فن که هوای زیر کیس را به هارد ها که بصورت ایستاده نصب شده انده میفرستد البته با فاصله 10 سانتی.

یک فن در قسمت جلو کیس و در راستای رم ها است که هوای جلو کیس را بسمت رم و فن کولر CPU هدایت

میکند و در پشت کیس هم در راستای فن CPU است و حرارت انتقالی پشت آن را سیستم خارج میکند.

اما مشکل

من تا یک هفته پیش که در اطاقی در طبقه اول بودم مشکلی نداشتم و هم اطاق خنک بود و هم سیستم

تصویر زیر یک تصویر از دمای سیستم در حالت اور 3.2GHz به مدت 7 ساعت بود.

http://ye-mojud.com/lioncomputer/1.jpg

اما الان بدلیل مسائلی که پیش آمده است تا 5 ماه دیگه مجبورم در اطاق طبقه دوم باشم که آفتاب مستقیم

به آن می تابد و بدلیل مشکلات ریه نمیتوانم از کولر گازی و کولر آبی استفاده کنم و در پنجره اطاق باز است

و چون در حالت تقریبا کوهپایه ایی و در دامنه کوه هستیم هوای خنک هنوز داریم ولی وقتی سیستم را روشن

میکنم بعد از 10 دقیقه اطاق به جهنم تبدیل میشود و اصلا قابل تامل نیست.

و تصویر زیر هم مشخصات دمای سیستم در حالت عادی است.

http://ye-mojud.com/lioncomputer/2.jpg

ممنون میشوم دوستان هر نظری دارند بگویند تا به یه نتیجه برسیم واسه بهتر کردن دمای اطاق و بخصوص

سیستم.

:o

لینک به دیدگاه

با سلام

البته شما خودتون استاد هستید . ولی این مسئله به نظر من کاملا طبیعیه چون دمای اطراف کیس روی کیسو دمای اون تاثیر مستقیم داره . من کیستون رو مشناسم و میدونم که چیزیه واقعا عالیه ولی برای راه حل این مسئله تنها راه اینه که تا جایی که میتونید باید اطراف کیس رو خنک کنید و چون مشکل ریوی دارید و نمی تونید از کولر استفاده کنید میتونید یک پنکه کوچیک رو مستقیما به طرف کیس بگیرید . و یه چیز جالب بگم اگر کارتون همیشه با سیتسم نیست و بعضی وقتها کم از استفاده میکنید من این کار رو توی شمال کرده بودم که جواب گرفتم .

اول یک مشمما و یا یه تیکه پلاستیک تمیز رو برداشت و رو کیس انداختم و بعد هر چند وقت یک بار یک دسمال خیس رو میزاشتم روش . البته بیشتر من اینکار رو برای خندش کرده بودم و فقط میخواستم یک تستی کرده باشم . خوب در زمانی که بدنه کیس خنک میشد دما پایین میومد (خیلی کم) .البته پشت سر هم این کار رو میکردم . البته Cpu اون کیس 3 فول 4مگ کش بود و دمای زیادی ایجاد میکرد . حالا خلاصه این هم یک تجربه بود دیگه

لینک به دیدگاه

فکر خیلی جالبی است،

من الان واسه بالاتر نرفتن دمای کیس ، اومدن در راستای پنجره کیس را قراردادم ویک پنکه هم با سرعت به سمت

آن میدمد.

متاسفانه من الان مدتی است که مرخصی گرفتم و در خانه ام

صبح ساعت 4 که بیدار میشم تا ساعت 12شب بجز نماز و نهارو شام همش با سیستم هستم و مشغول انجام

پروژه.

متاسفانه اینجا قضیه برعکس شده و هوای اتاق تاثیر زیادی نداشته است بلکه برعکس کیس روی دمای اطاق تاثیر

دارد، بطوریکه همینکه سیستم روشن میشود و 10 دقیقه میگذرد دما هوای اطاق بالا میرود.

به نظر شما تصویر شما 2 میزان حرارتش استاندارد است؟

دوستان کسی روشی سراغ ندارد که هوای گرم سیستم به هوای خنکتر تبدیل شود:o

راستی کسی نمیدونه یخ خشک را از کجا میشه تهیه کرد و قیمتش چه حدوده؟

لینک به دیدگاه

فکر خیلی جالبی است،

من الان واسه بالاتر نرفتن دمای کیس ، اومدن در راستای پنجره کیس را قراردادم ویک پنکه هم با سرعت به سمت

آن میدمد.

متاسفانه من الان مدتی است که مرخصی گرفتم و در خانه ام

صبح ساعت 4 که بیدار میشم تا ساعت 12 شب بجز نماز و نهارو شام همش با سیستم هستم و مشغول انجام

پروژه.

متاسفانه اینجا قضیه برعکس شده و هوای اتاق تاثیر زیادی نداشته است بلکه برعکس کیس روی دمای اطاق تاثیر

دارد، بطوریکه همینکه سیستم روشن میشود و 10 دقیقه میگذرد دما هوای اطاق بالا میرود.

به نظر شما تصویر شما 2 میزان حرارتش استاندارد است؟

دوستان کسی روشی سراغ ندارد که هوای گرم سیستم به هوای خنکتر تبدیل شود:o

راستی کسی نمیدونه یخ خشک را از کجا میشه تهیه کرد و قیمتش چه حدوده؟

با سلام

YE MUJOD عزیز من خودم هم این مشکل رو با هوای گرم داخل اتاق تو تابستون داشتم وچون باد سرد رو اصلا دوست ندارم از پنکه سقفی استفاده کردم واینکه دوتا هواکش خیلی کوچیک و کم صدا بالای پنجره برای عوض شدن هوای داخل اتاق استفاده کردم و در حال حاضر هم از همین روش استفاده میکنم و راضی هستم.

و اینکه در مورد یخ خشک شما میتونید از جایی که دارو برای بیماران خاص تهیه میکنند پیدا کنید و قیمتشون هم زیاد نیست دوست عزیز اگه برات مهمه بگو تا آدرسش رو برات پیدا کنم .

لینک به دیدگاه

راستش من از پمکه سقفی خاطره خوشی ندارم!!

اما پنجره باز است و از پنکه استفاده میکنم منتها مشکل این است که طبقه آخر هستم و آفتاب تابستان

مستقیم روی سقف تابش دارد.

یه ایده کوچیک با استفاده از یخ خشک دارم که اگر جواب بدهید عالی است.

رضا جان ممنون میشم بگید از کجا ها میتوانم تهیه اش کنم؟

لینک به دیدگاه

راستش من از پمکه سقفی خاطره خوشی ندارم!!

اما پنجره باز است و از پنکه استفاده میکنم منتها مشکل این است که طبقه آخر هستم و آفتاب تابستان

مستقیم روی سقف تابش دارد.

یه ایده کوچیک با استفاده از یخ خشک دارم که اگر جواب بدهید عالی است.

رضا جان ممنون میشم بگید از کجا ها میتوانم تهیه اش کنم؟

با سلام

yemojud عزیز اگه حوصله به خرج بدی و بری به این آدرس که بهت میگم میتونی بهترین نوع و با قیمت مناسب تهیه کنی جاده مخصوص کرج (یخ خشک واحه بهبهانی) و اینکه میشه بگید کجا زندگی میکنید آخه یه سری جاها هستش که با پیک برات میاره.

لینک به دیدگاه

رضا جان

من شیراز هستم

من فکر کردم تهرانی بازم یه زنگ میزنم ببینم تو شیراز جایی هستش یانه.

لینک به دیدگاه

حالا من هم مشکلات شما رو دارم به علاوه پنجره رو هم نمی تونم باز کنم چون اطراف ما ساخت وساز هستش و اگه پنجره رو باز کنم داخل کیس پر از خاک میشه !

لینک به دیدگاه

با سلام

yemojud عزیز شما خودت با این شماره یه تماسی بگیر ببین آدرسی چیزی دارن توی شیراز یا نه باز هم شرمنده اگه تهران بودی یک ساعته ردیف میشد. (09121242497 علی بهبهانی)

لینک به دیدگاه

درود

اقای حسینی اگر از دست من کاری بر میاد بفرمایید من براتون در تهران انجام میدم . و شما میخواید با طرف صحبت کنید و من میتونیم برم براتون بگیرم عزیز.

لینک به دیدگاه

ممنون سعید جان

متاسفانه اگه بخوام این یخ را از تهران تهیه کنم هزینه بالا میبره و تا برسه شیراز چیزی ازش نمیمونه

خوب عصری تونستم از بچه های حلا احمر یه قالب یک کیلویی بگیرم، اما باید ببینم بطور عمده از کجا میشه تهیه کرد

اما کاری که کردم:

یه میز برداشتم کیس را گذاشتم زیر میز و یه پارچه رو میز کشیدم، تکه قالب را شکستم و داخل محفظه مکعبی جلو فن

جلو کیس که در راستای رم و CPU است گذاشتم.

و نتیجه: باید بگم فوق العاده بود دمای CPU به 29 رسیده و دمای Phase 1 تا 5 مادربورد از 60 درجه به 48 کاهش پیدا کرد

البته اینم طراحی کیس هم کمک بسزایی در استفاده از یخ خشک به من کرد.

اما ممکن است عده ایی بگویند که بخارش مشکلی برای قطعات ندارد؟ باید بگم نه چون هیچ رطوبتی بجا نمیگذارد و

به گاز منواکسید تبدیل میشود.

بازم از آقای حسینی بخاطر نظرشان که باعث این طرح برای من گردید بی نهایت متشکرم.

لینک به دیدگاه

دوست خوبم حسینی جان وظیفه بود . واقعا نمی دوسنتم که اینقدر بدردتون بخوره عزیز

لینک به دیدگاه

ممنون سعید جان

متاسفانه اگه بخوام این یخ را از تهران تهیه کنم هزینه بالا میبره و تا برسه شیراز چیزی ازش نمیمونه

خوب عصری تونستم از بچه های حلا احمر یه قالب یک کیلویی بگیرم، اما باید ببینم بطور عمده از کجا میشه تهیه کرد

اما کاری که کردم:

یه میز برداشتم کیس را گذاشتم زیر میز و یه پارچه رو میز کشیدم، تکه قالب را شکستم و داخل محفظه مکعبی جلو فن

جلو کیس که در راستای رم و CPU است گذاشتم.

و نتیجه: باید بگم فوق العاده بود دمای CPU به 29 رسیده و دمای Phase 1 تا 5 مادربورد از 60 درجه به 48 کاهش پیدا کرد

البته اینم طراحی کیس هم کمک بسزایی در استفاده از یخ خشک به من کرد.

اما ممکن است عده ایی بگویند که بخارش مشکلی برای قطعات ندارد؟ باید بگم نه چون هیچ رطوبتی بجا نمیگذارد و

بازم از آقای حسینی بخاطر نظرشان که باعث این طرح برای من گردید بی نهایت متشکرم.

با سلام

علیرضا جان پس جواب گرفتید یعنی میخواید از این روش همیشه استفاده کنید البته تو تابستون و اینکه شما اگه از همون هلال اهمر هم سئوال کنید بهتون میگه که عمدش رو از کجا میشه تهیه کرد توی تهران قابهای یک کیلویی 2000 تومن هستش شما چند گرفتی.

لینک به دیدگاه

دوست خوبم حسینی جان وظیفه بود . واقعا نمی دوسنتم که اینقدر بدردتون بخوره عزیز

جناب حسینی عزیز شما که همیشه نظراتتون مفید بوده دوست خوبمون علیرضا که از این نظر شما جواب گرفتند و شاید خودم هم از این روش استفاده کنم .

لینک به دیدگاه

ممنون رضا جان

این قالب یک کیلویی را من رایگان بهم دادند هنوز از قیمتش خبر ندارم

اما مشکلی است، اونم اینکه تقریبا زود بخار میشه و باید اون خنکی ایجاد شده را با استفاده از

یه محفظه در اطراف کیس حفظ کرد وگرنه دخلش به خرجش نمی ارزه!

لینک به دیدگاه

باید بگم نه چون هیچ رطوبتی بجا نمیگذارد و

مونو اکسید کربن سمی هست تبدیل به دی اکسید کربن میشه عزیزم

لینک به دیدگاه

عزیز

سمی است اما نه به اون صورت که شما فکر میکنید

داخل هوایی که تنفس میکنید آیا این گاز است یا نه؟

البته اینم بگم در استفادش باید دقت کرد باید پنجره ایی هوا کشی داشته باشید وگرنه

ممکن است دچار گاز گرفتگی شوید

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...

با سلام ، دوستان یه سوال .42.gif

اگه کسی سی پی یو اینتل 4mb کش داره مثلا 3000 ( 4mb ) میتونه اینجا بگه که دمای طبیعی اون و دمای وقتی که ازش کاری مثل بازی یا گرافیک میکشن به چند درجه میرسه ؟؟

جناب حسینی شما تا چند درجه رو برای این سی پی یو طبیعی میدونید . البته با فن اورجینال خودش .

سوال دیگه از جناب حسینی ! به نظر شما مادربرد asus p5ld2-se با چیپ 945 با این سی پی یو همخوانی داره یا یه جورایی کم میاره ؟ اگه کم میاره می تونه باعث داغ شدن سی پی یو بشه .

الان در حالتی که به سیستم فشار می آد دما به 75 درجه هم میرسه ، طبیعیه یا یه مشکلی هست ؟؟؟

لینک به دیدگاه

درود

دمای هر پردازنده ای در حالت عادی و حالت اوج کارکرد طبیعتا باید تا حدی متفاوت باشد .اما 75 درجه به نظر بسیار بالا میرسد.علاوه بر استفاده از خمیر سیلیکون کافی و مناسب از فیکس بودن کامل سطح هیت سینک و پردازنده اطمینان حاصل بفرمایید

موفق باشید

لینک به دیدگاه

درود

دمای هر پردازنده ای در حالت عادی و حالت اوج کارکرد طبیعتا باید تا حدی متفاوت باشد .اما 75 درجه به نظر بسیار بالا میرسد.علاوه بر استفاده از خمیر سیلیکون کافی و مناسب از فیکس بودن کامل سطح هیت سینک و پردازنده اطمینان حاصل بفرمایید

موفق باشید

با سلام خدمت دوست خوبم mr pc

تمامی مواردی که ممکن بود باعث این موضوع باشه بررسی شده . و طبق معمول از سیلیکون که البته خود فن اورجینال داشته استفاده شده و فن هم به خوبی روی سیستم بسته شده .

از نظر یعضی همکارا دمای 70-72 درجه برای این سی پی یو طبیعی عنوان میشه ، ولی من فقط می خواستم مطمئن بشم .

حتما می دونید که این سی پی یو مسلماً به خاطر کش بالا حرارت بیشتری هم تولید می کنه . اما حد اون برام جای سوال داره

لینک به دیدگاه

شما از روز اول که این سیستم رو داشتید همین مشکلو داشتین ؟ شاید به خاطر گرفتن گردو غبار ، دور فن پایین اومده.

لینک به دیدگاه

با سلام

mr linux خان باید بگم که این CPU های سری D و به خصوص 4 مگ کشها یه مقدار به خاطر مصرف بالا دمای زیادی رو ایجاد میکنن که برای این مسئله راههای هستش . مثلا از یک فن قوی برای این مسئله استفاده بشه و برای کیس باید از یک کولینگ خوب و خنک استفاده کنید . البته من از این CPU در زمان خودش زیاد بستم و دمای همشون خیلی بالا بوده که در بعضی مواقع حتی برچسب روی فن رو با دمای زیاد خودشون میکندن . در کل از فنتون متطمئن بشید که اورجینال هستش و در مرحله بعد اگر دما بالاتر بره کم کم سیستم شما حالت و سرعت اولیه خودشو از دست میده .

در مورد پاور هم برای این سیستم باید یک پاور خوب و قوی گذاشت .

لینک به دیدگاه

سلام . ممنون آقای حسینی . پس بالا بودن دمای این نوع سی پی یو خیلی هم غیر طبیعی نیست . هرچند به مادربرد صدمه میزنه اما انگار دیگه چاره ای نیست . ممنونم از راهنماییتون . بیشتر برام مهم بود بدونم همکارای دیگه هم که از این سی پی یو استفاده کردن همچین موردی رو دیده بودن یا نه .

ممنون .

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...