رفتن به مطلب

اینترنت منصفانه جایگزین نام اینترنت نامحدود با محدویت می‌شود!

Vikings
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

پس از اینکه طرح اینترنت نامحدود با مصرف منصفانه که دارای محدودیت های حجمی بود، در اواخر دولت یازدهم با اعتراض کاربران روبه رو شد، اجرای این طرح متوقف شد. مسوولین با اعلام کردند اگرچه این طرح به نفع کاربران بود، اما بدلیل نارضایتی آنها اجرا نخواهد شد. حالا صادق عباسی شاهکوه، معاون سازمان تنظیم مقررات ارتباطات در گفتگو با خبرگزاری مهر به دفاع از این طرح نامحدود پرداخته است. او گفته که این مدل با نام "مصرف منصفانه" شناخته می شود و دنیا نیز برای آن حد و مرز تعریف کرده است. دلیل این محدودیت هم رابطه منطقی میان مصرف پهنای پاند و دانلود بیان کرده است. او اینگونه توضیح داد:

برای مثال اگر کاربری اینترنت نامحدود با سرعت ۲ مگابیت در ثانیه خریداری کند، به طور طبیعی می تواند در نهایت و حداکثر ۳۰۰ گیگابایت اطلاعات را دانلود کند. پس با این تعریف نیز ما شاهد تعریف حجم با توجه به میزان پهنای باند مصرفی هستیم. در صورتی که برمبنای سرعت سرویس اینترنت، حجم دانلود برداشته شود این به معنی آن نخواهد بود که کاربر تا بی نهایت بتواند اطلاعات، دانلود کند بلکه تاکید بر این است که مدل فروش بسته های اینترنتی مبتنی بر حجم تغییر یابد و کاربر سرویس را برمبنای سرعت دریافت کند. با توجه به محدودیت پهنای باند اینترنت، درصورتیکه بخواهیم مدل فروش حجم را برداشته و دانلود را رایگان کنیم، آن زمان شاهد آن خواهیم بود که یک کاربر به صورت مداوم در حال دانلود است اما مابقی کاربران نمی توانند به سرویس دسترسی داشته باشند و سرعت و کیفیت سرویسشان پایین می آید.  از ابتدا نیز سعی براین بود، تعرفه ای لحاظ شود که کاربران بیشتر به سمت مصرف ترافیک داخلی حرکت کنند و دانلود ترافیک داخلی با توجه به کاهش مصرف ترافیک پهنای باند، آزاد باشد اما برای مصرف اینترنت بین المل مجبور به تعریف محدودیت هستیم. اما با این حال وضعیت بهتر از قبل خواهد بود.

حالا محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات قصد دارد با بررسی سیاست دیگر کشورهای جهان در فروش اینترنت نامحدود، و الگوبرداری از مدل ارائه خدمات آنها اینترنت تحت عنوان نامحدود با مصرف منصفانه را ارائه دهد. از نظر مسوولین اینترنت به معنای واقعی نامحدود نمی تواند باشد و در دیگر کشورها نیز همواره با محدودیت هایی همراه است. خبرگزاری مهر بررسی در خصوص اینترنت دیگر کشورها انجام داده است. نتایج این بررسی به صورت زیر می باشد.

آمریکا

میزان محدودیتی که در این کشور در نظر گرفته شده به مراتب با کشور ما متفاوت است.  به نحوی که در آمریکا در سال ۲۰۱۶ میلادی شرکت Comcast برنامه خدماتی با محدودیت دانلود «یک ترابایت» عرضه کرد. با این سرویس، در حال حاضر هر عضو یک خانواده چهار نفره در آمریکا به طور جداگانه باید ۱۰۰ فیلم در ماه به طور آنلاین تماشا کنند تا به این سقف برسند. در این حالت، عادت های معمول مصرف اطلاعات از مرز تعیین شده گذر نمی کند.

ترکیه

بیشتر مشتریان دو شرکت بزرگ عرضه کننده اینترنت در ترکیه می توانند ۵۰ گیگابایت دانلود و ۱۰گیگابایت آپلود انجام دهند. پس از اجرای این سیاست، پهنای باند نیز ۱۰ برابر کاسته شد و همین امر انتقادات زیادی را از جانب مصرف کنندگان برانگیخت.

کره جنوبی

ارائه خدمات اینترنتی با سرعت ۱۰۰ مگابیت برثانیه  در شهرهای کره جنوبی یک استاندارد به حساب می آید اما این کشور تصمیم دارد خیلی زود اینترنتی با سرعت یک گیگابیت برثانیه یا ۱۰۰۰ مگابیت برثانیه را با هزینه ۲۰ دلار در ماه عرضه کند. این اینترنت ۱۴۲ برابر سریع تر از متوسط دنیا و ۷۹ برابر سریع تر از اینترنت در آمریکاست. اما در حال حاضر اینترنت نامحدود با سرعت ۱۰ مگابیت برای کاربران این کشور، حدود ۱۳۵ دلار هزینه دارد.

هند

۴۲ درصد کاربران اینترنت در هند متوسط سرعتی بالاتر از ۴ مگابیت برثانیه، ۱۹ درصد آنان نیز سرعتی بیش از ۱۰ مگابیت و ۱۰ درصد نیز از سرعت ۱۵مگابیت برثانیه استفاده می کنند. اما باتوجه به تعریف دولت پهنای باند در این کشور به معنای ارتباط اینترنتی با حداقل سرعت دانلود محدود ۲۵۶ کیلوبیت برثانیه است که البته در ۲۰۱۴ میلادی این سیاست تغییر کرده و حداقل سرعت دانلود کاربر به ۵۱۲ کیلوبیت برثانیه رسیده است. در اکتبر ۲۰۱۶ میلادی نیز، دولت خدمات دهندگان پهنای باند را ملزم کرده که حداقل سرعت دانلود کاربران را به ۵۱۲ کیلوبیت برثانیه برسانند. همچنین طبق قوانین این کشور، شرکت ها موظفند با پیامک میزان مصرف دانلود اینترنت کاربر را به او اعلام کنند. 

ژاپن

از سال ۲۰۰۸ میلادی محدودیت پهنای باند و دانلود در ژاپن نیز اجرا می شود. برای مثال شرکت NTT محدودیت آپلود هر کاربر را روزانه ۳۰ گیگابایت درنظر گرفته است. این محدودیت برای تعدادی از کاربران اعمال می شود که حجم آپلود روزانه آنان بسیار بالا بوده است. ارائه دهندگان خدمات اینترنت، درمرحله اول به کاربران هشدار داده شده و در صورت ادامه این روند، اینترنت آنان قطع می شود.

طبق گفته وزیر ارتباطات ایران از نظر قیمت اینترنت ثابت، در میان کشورهای جهان رتبه ۹۰ را به خود اختصاص داده و در زمره کشورهایی محسوب می شود که اینترنت در آن گران است. در خصوص سرعت ارائه سرویس ها هم که خیلی نمی توان به جایگاه ایران امیدوار بود. الگوبرداری از مدل ارائه خدمات در کشورهای دیگر، می توان زمینه ای برای پیشرفت ایران در این خصوص باشد. اما مشخص شدن مرز درست مصرف منصفانه برای کاربران می تواند نقطه عطف سیاست مسوولین در راستای برآورده کردن مطالبات مردم باشد. چرا که کمیت و کیفیت اینترنتی که در کشور ارائه می شود؛ همواره یکی از بزرگترین دغدغه های مردم بوده است و حالا با یک مقایسه گذرا از اینترنت ارائه شده در ایران و دیگر کشورها در می یابیم که این انتقادات غیرمنصفانه و بی دلیل نبوده است.

لینک به دیدگاه

خدایی نگاه کن سرعت اینترنت ما از هندم کمتره.....

دیگه چی از این بدتر؟  راستی ما رتبه سومو داریم عالیه مگه نه؟ ( از اخر)

لینک به دیدگاه

اینترنت گران با سرعت فضایی ... |:

من دارم ماهی 15000 میدم و اینترنت adsl نامحدود 256 مخابرات دارم (اشتراک قدیمیا)

پینگم صدی نود بالای 2 ثانیس و پیش میاد که دو - سه ساعت پینگم بالای 4 ثانیه میشه (request timed out در cmd)

اینه اینترنت رده پایینمون

رده بالاترینمونم که فیبر نوریه که در اختیار دفترهای رده بالای وزارت خونه ها و سپاهه

عوام باید کلیه بفروشن تا اشتراک فیبر نوری بخرن

اینه وضع اینترنت ما ...

البته یادمه همین آقای وزیر در زمان معاونتش میگفت که قیمت اینترنت در ایران جزو 10 کشور به صرفه در دنیاست!

کانال لیون اعلام کرد برید ببینید

هی روزگار ... |:

اینترنت مفتی هتلهای خارج از فیبر نوری ما هم سریعتره ... !

لینک به دیدگاه

در رمان پادآرمانشهری ۱۹۸۴  ارزشها و کلمات وارونه شده اند. در وزارت عشق مردم رو شکنجه می‌کنند و وزرات حقیقت کارش تدوین یا در واقع جعل تاریخه.  شعار حکومتشون هم اینه:

"آزادی بردگی است"

واژه‌ی "منصفانه" هم دچار چنین سرنوشتی شده. 

ویرایش شده توسط سعید بهمنیان
لینک به دیدگاه

ای کاش وضعیت اینترنت از همین هم که هست بدتر نشه (دیگه عادت کردیم به این وضع)

لینک به دیدگاه

در 49 دقیقه قبل، ali_8114 گفته است :

البته یادمه همین آقای وزیر در زمان معاونتش میگفت که قیمت اینترنت در ایران جزو 10 کشور به صرفه در دنیاست!

گفته اینترنت موبایل جزو 10 کشور بصرفه دنیاست

که اونم معلوم نیست آمارش و از کجا آورده

لینک به دیدگاه

تو تاپیک قبلی مربوط به اینترنت محدود گفتم ترکیه هم از این طرح ها داره بعد طرف اومد هر چی  خواست به  من گفت وقتی چیزی نمیدونی مجبورت کردن پست بزاری واقعا بعضیا آدم   ها رو هیچجوره  نمیشه بهشون فهموند فقط  می خوان بگن از تو بیشتر میفهمند

الان اگه این پست رو دیدی جناب از خودت خجالت بکش

ویرایش شده توسط Coffee Addicted
لینک به دیدگاه

بله کره جنوبی با سرعت ۱ گیگابیت یا 128 مگابایت برثانیه!!!! با قیمت ۲۰ دلار

ویرایش شده توسط ar_prv
لینک به دیدگاه

الان میخوان اینترنت نامحدود بدن ولی بعد از مصرف یه حجمی سرعت کاهش شدید میکنه یا حجمی میدن با حجم مناسب؟ 

لینک به دیدگاه

در 9 دقیقه قبل، میلاد بهرامن گفته است :

الان میخوان اینترنت نامحدود بدن ولی بعد از مصرف یه حجمی سرعت کاهش شدید میکنه یا حجمی میدن با حجم مناسب؟ 

خب اگه حجم بدن که دیگه نامحدود نمیشه سرعت کاهش پیدا میکنه

لینک به دیدگاه

در 18 دقیقه قبل، M-yousef گفته است :

خب اگه حجم بدن که دیگه نامحدود نمیشه سرعت کاهش پیدا میکنه

خوب حد اقل تموم نمیشه وب گردی میشه کرد.

جدیدا از اسیاتک زنگ میزنن میگن از سرویستون راضی هستید یا نه. جریان چیه؟ مهربون شدن

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

من امروز سرویس 90 روزه با 4گیگ گرفتم شد40400 تومان با 50 گیگ بسته شبانه  که 20 تومن پولش شد جمعا 60400 هزارتومن پرداخت کردم.البته اینطورکه میگن هرچقدرگیگ بیشتری برداری تخفیفشم بیشترمیشه ینی هرگیگ 2200 تومن حدودا!

لینک به دیدگاه

در 3 دقیقه قبل، Maxwell گفته است :

درود

من امروز سرویس 90 روزه با 4گیگ گرفتم شد40400 تومان با 50 گیگ بسته شبانه  که 20 تومن پولش شد جمعا 60400 هزارتومن پرداخت کردم.البته اینطورکه میگن هرچقدرگیگ بیشتری برداری تخفیفشم بیشترمیشه ینی هرگیگ 2200 تومن حدودا!

اسیاتک پشتیبانی گفت گیگ باکس داره 90 گیگ 3 ماهه حدود 90 تومن. یعنی گیگی هزار حدودا

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 3 دقیقه قبل، میلاد بهرامن گفته است :

اسیاتک پشتیبانی گفت گیگ باکس داره 90 گیگ 3 ماهه حدود 90 تومن. یعنی گیگی هزار حدودا

بنظرم تعرفه های قبلی بهترازالان بودن چون 60 تومن پول میدادی بابسته شبانه رایگان نامحدود تویه ماه حداقال 50 گیگ میشد دانلود کرد ینی 150 گیگ 90 روزه رایگان،الان بابت هر گیگش باید پول بدی 

لینک به دیدگاه

شما یه دانگن بخر با سیم کارت ۴g همراه اول .  بعد طرح نامحدود یک ماهه اشو با  قیمت سی هزار تومن فعال کن  از ساعت یک شب تا ۱۱ صبح با سرعت ۴g دانلود کن

من شبی پنجاه الی هفتاد گیگ دانلود دارم در یک روز

ویرایش شده توسط meysam_123
لینک به دیدگاه

من خودم مخابرات دارم راضی هستم . 60 گیگ 6 ماه 80 تومن + شبانه رایگان ( سرعت 10 مگابیت = 1.2 مگابایت ) دفعه قبل حدود 700 گیگ دانلود داشتم پشتیبانی زنگ زد گفت این همه حجم رو چیکار میکنید ؟؟

لینک به دیدگاه

خلاصه از اون روزی که این شخص (حالا اسم نمیبرم) اومد هشت سال ریس جمهور شد ما تو حسرت یه خبر خوش تو این مملکت موندیم...

شعار جدید مردم ایران:

هر روز بدتر از دیروز

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، TeraFloppy64 گفته است :

خلاصه از اون روزی که این شخص (حالا اسم نمیبرم) اومد هشت سال ریس جمهور شد ما تو حسرت یه خبر خوش تو این مملکت موندیم...

شعار جدید مردم ایران:

هر روز بدتر از دیروز

شعار جدید دلواپسان

هم غزه هم لبنان گور بابای ایران

لینک به دیدگاه

شما جیب مارو نزن بهبود وضعیت پیشکش ! ( ساعت رایگان رو برگردون به هیج جاش لازم نیست دست بزنی )

سوریه ای ها که سرلخت اومدن ایران احتمالا پهنای باند اختصاصی هم بهشون داده بودن اونم بدون فیلتر !

اگه ما هم عرب بودیم شاید یه کاری واسمون میکردن.

لینک به دیدگاه

اونهایی که میخوان بدونن ما بین دیگر کشور ها کجای لیست جا خوش کردیم به این سایت برن  speedtest

این سایت آمار رو هر ماه بروز رسانی میکنه.

لینک به دیدگاه

همون سرویس های قبلی شبانه رایگان خیلی خوب بود.من راضی بودم.

از وقتی اسم طرح نامحدود اومد،مخابرات شبانه رایگان رو حذف کرد بدون اینکه قیمت رو کاهش بده.خدا ازشون نگذره.

الان 6 ماهه اینترنت ندارم!هر روز هم دارن بدتر میکنن.

بنظرم تعرفه های شبانه رایگان به ضررشون بوده حالا بفکر راه چاره هستن

ویرایش شده توسط Roozegar
لینک به دیدگاه

دوستان خواهشا در مورد مطالب سیاسی  بحث نکنید چون  ممنوعه تو قوانین فروم و موجب بسته شدن تاپیک میشه .. در مورد موضوع تاپیک فقط بحث کنید

ویرایش شده توسط Vikings
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...