رفتن به مطلب

خرید کابل PCI-E Riser

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام دوستان

این کابل، یک سرش به پورت PCI-Express مادربرد میخوره و سر دیگه اون به کارت (مثلا کارت گرافیک) وصل میشه و این قابلیت رو میده که کارت رو بیرون از کیس قرار بدید تا بتونید از همه پورت های مادربرد در کنارهم استفاده کنید.

8b9b03c1a3cc56d71.jpg

کسی از دوستان خبر داره که این کابل رو در ایران از کجا میشه تهیه کرد؟؟

ساخت این کابل خیلی راحت هست، ولی ترجیح میدم آماده اون رو بخرم.

کسی سراغ داره؟

لینک به دیدگاه

اصولاً رایزر کارت ها و تبدیلات از همه نوعیش توی بازار ایران کم هستش ولی بایستی طرف بازار امجد و توکل رو بگردید.

توی بازار رضا (خیابان ولیعصر) دهنه پایین پاساژ انتهای پاساژ یک مغازه هستش که من چند روز پیش چند تبدیل و رایز PCI پشت ویترینش دیدم ولی بعید می دونم رایزر PCI-E داشته باشه ، اگر تونستید یک سر بزنید بهش.

اگر پیدا نکردید زیاد نگردید چون نیستش. نکته دیگه ای هم که هست، چون دیدم توی بخش اورکلاک پست زدید این هستش که رایزر ها معمولاً افیشنسی رو پایین میارن و اگر کارت مستقیم بره روی اسلات بهتره...

;)

لینک به دیدگاه

اصولاً رایزر کارت ها و تبدیلات از همه نوعیش توی بازار ایران کم هستش ولی بایستی طرف بازار امجد و توکل رو بگردید.

توی بازار رضا (خیابان ولیعصر) دهنه پایین پاساژ انتهای پاساژ یک مغازه هستش که من چند روز پیش چند تبدیل و رایز PCI پشت ویترینش دیدم ولی بعید می دونم رایزر PCI-E داشته باشه ، اگر تونستید یک سر بزنید بهش.

اگر پیدا نکردید زیاد نگردید چون نیستش. نکته دیگه ای هم که هست، چون دیدم توی بخش اورکلاک پست زدید این هستش که رایزر ها معمولاً افیشنسی رو پایین میارن و اگر کارت مستقیم بره روی اسلات بهتره...

;)

بسیار عالی توضیح دادید پوریا جان..

ولی معنی اون کلمه ای رو که قرمز کردم رو متوجه نشدم...میشه بیشتر توضیح بدید؟

لینک به دیدگاه

بسیار عالی توضیح دادید پوریا جان..

ولی معنی اون کلمه ای رو که قرمز کردم رو متوجه نشدم...میشه بیشتر توضیح بدید؟

این کامه انگلیسی هست ( efficiently ) و به معنای تاثیر و کارایی هست ....

پوریا جان .... فارسی رو پاس بدار .... :D

لینک به دیدگاه

ببخشید من عذرخواهی می کنم، شما حق دارید ، بایستی واژه معادل فارسیش رو بکار می بردم.

یعنی راندمان (راندمان فارسیه؟) یعنی مثلاً اگر از اسلات PCI-E مستقیم استفاده کنی، امتیاز تست 3DMark شما می شه 10000 امتیاز، ولی با رایزر کارت مثلاً می شه 9940 امتیاز ;)

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
ببخشید من عذرخواهی می کنم، شما حق دارید ، بایستی واژه معادل فارسیش رو بکار می بردم.

یعنی راندمان (راندمان فارسیه؟) یعنی مثلاً اگر از اسلات PCI-E مستقیم استفاده کنی، امتیاز تست 3DMark شما می شه 10000 امتیاز، ولی با رایزر کارت مثلاً می شه 9940 امتیاز ;)

راندمان که کلمه فرانسویه

بازده فکر کنم بهتر باشه :)

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود دوستان , درود پوریا جان

فکر میکنم این حرف شما نمیتونه درست باشه ,

چون درگاه با فرکانس ثابتی کلاک خواهد خورد و همیشه نرخ تبادل ثابت هستش و نمیتونیم بگیم باعث کاهش کارایی کارت میشه !!!

استفاده از PCI-E Riser نامرغوب و با طول بالا میتونه باعث ناپایداری در گاه و رسیدن سطح منطق اشتباه به باس بشه که در این صورت پل شمالی و یا خود کارت اطلاعات غلط دریافت کرده و سیستم فریز میکنه و یا اینکه خروجی اشتباه میده .

از اونجا که فرکانس پیش فرض درگاه PCI-E در تمام ورژن های 1 و 2 و 3 برابر با 100 Mhz هستش و ضریب در ورژن های 1 و 2 و 3 به ترتیب x25 و x50 و x80 هستش , احتمال ناپایدار شدن درگاه هم بستگی به ورژن PCI-E کارت شما داره که هرچه بالاتر باشه احتمال بیشتری وجود داره . کیفیت کابل های استفاده شده در PCI-E Riser تاثیر بسیار زیادی داره .

البته پیش بینی میکنم طول های 10 تا 20 سانتی متر فلت در این محدوده فرکانس نمیتونن ناپایداری ایجاد کنند حتی برای درگاه PCI-E 3.0 .

اطلاعات تکمیلی :

همونطور که مشاهده میکنید پهنای باند در  PCI-E 2.0 نسبت به PCI-E 1.0 دو برابر شده دلیلش هم دو به برابر شدن ضریب در این ورژن هست . در ورژن 3.0 با اینکه ضریب نسبت به 2.0 دو برابر نشده اما پهنای باند دوبرابر شده که دلیلش هم این است که در این ورژن از سیستم کدینگ 128b/130b استفاده شده که در ورژن های 1.0 و 2.0 از سیستم کدینگ 8b/10b استفاده کند .

Multipliers.png

ویرایش شده توسط ۞ MR_MOHAMMAD ۞
لینک به دیدگاه

حرف همه اساتید کاملا درسته و متین.

البته من این کابل رو برای استفاده از چند کارت گرافیک همزمان نیاز دارم و از اونجایی که نمیشه اونها رو روی مادربورد کنارهم قرار داد مجبور به استفاده از این کابل ها هستم. کاری هم که می خوام انجام بدم چندان ارتباط مابین گرافیک و سایر بخش های کامپیوتر نداره و بنابراین این کابل تاثیر زیادی در راندمان و کارایی اون نخواهد داشت.

البته با کمک دوستان، یه نفر رو برای فروش این تبدیل ها، در پرشین تولز معرفی کردند.

لینک به دیدگاه

سلام دوستان

این کابل، یک سرش به پورت PCI-Express مادربرد میخوره و سر دیگه اون به کارت (مثلا کارت گرافیک) وصل میشه و این قابلیت رو میده که کارت رو بیرون از کیس قرار بدید تا بتونید از همه پورت های مادربرد در کنارهم استفاده کنید.

8b9b03c1a3cc56d71.jpg

کسی از دوستان خبر داره که این کابل رو در ایران از کجا میشه تهیه کرد؟؟

ساخت این کابل خیلی راحت هست، ولی ترجیح میدم آماده اون رو بخرم.

کسی سراغ داره؟

سلام دوست عزیز اینو دارم قیمتش 75 تومان تعداد خواستین خیلی کمتر از این در میاد

post-12719-0-76730200-1375774908_thumb.jpgpost-12719-0-55608400-1375774917_thumb.jpg

تلفن تماس 09173670758

لینک به دیدگاه

ولی عزیز فکر نکنم چیز خوبی از اب دربیادا!

گیمینگ در حالی که یدونه GTX 480 از بغل کیس اویزون شده :D

لینک به دیدگاه

درود دوستان , درود پوریا جان

فکر میکنم این حرف شما نمیتونه درست باشه ,

چون درگاه با فرکانس ثابتی کلاک خواهد خورد و همیشه نرخ تبادل ثابت هستش و نمیتونیم بگیم باعث کاهش کارایی کارت میشه !!!

استفاده از PCI-E Riser نامرغوب و با طول بالا میتونه باعث ناپایداری در گاه و رسیدن سطح منطق اشتباه به باس بشه که در این صورت پل شمالی و یا خود کارت اطلاعات غلط دریافت کرده و سیستم فریز میکنه و یا اینکه خروجی اشتباه میده .

......

درود مجدد،

محمد جان من اطلاعاتم زیاد در این زمینه کامل نیستش و از تجربه اورکلاکرهای خارجی که توی صحبت هاشون گفته بودند رایزر پرفرمنس رو پایین میاره استفاده کردم... (معمولاً افرادی که من ازشون نقل قول کردم،بعد از تست توسط خودشون و تجربشون مطلبی رو می گن)

اتفاقاً من خودم مدتی دنبال چنین چیزی بودم که تهیه کنم و توی جستجو هام به چنین محصولی رسیدم:

http://www.adexelec.com/pex16ixspc.htm

و لینک محصولات مشابه:

http://www.adexelec.com/pciexp.htm

خوب قاعدتاً بایستی یک تفاوتی (بجز سوئیچ On/Off) بین این محصول و یک رایز رابط قابل انعطاف که دوستان عکسش رو گذاشتند باشه !!!

محمد جان همونطور که خودت بهتر از من می دونی وقتی ما از تبدیل توی مدارات الکترونیکی استفاده می کنیم و ارتباط رو چند تیکه می کنیم، امکان تغییر شکل موج و افزایش نویز و افت ولتاژ و ... وجود داره و در بیشتر موارد این اتفاق می افته. نکته دیگه ریسپانس تایم و اکسس تایم هستش که با افزایش طول لین بر حسب پیکو ثانیه ps افزایش خواهیم داشت...

این محصولی که در ابتدا لینکش رو گذاشتم power isolation  و signal isolation و isolation buffer و trace delay و ... داره !!! و از همه مهم تر تاخیر سیگنالش زیر 350ps هستش !!! قاعدتاً PCB این محصول با کامپوننت هاش بایستی یک تفاوتی توی عملکرد با رایزر قابل انعطاف داشته باشه !!! خوب قاعدتاً نمی تونه از حالت کارت مستقیم رو اسلات بهتر باشه ولی می تونه افت عملکرد رو به حداقل برسونه !!! البته این نظر و تفکر من راجب این محصولات هستش و شاید هم اشتباه باشه !!! اگر نظر من در این زمینه اشتباه هستش ، پس سوالی که برای من به وجود میاد اینه که تفاوت این محصول با رایزری که دوستان عکسش رو گذاشتند چیه ؟؟؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
درود مجدد،

محمد جان من اطلاعاتم زیاد در این زمینه کامل نیستش و از تجربه اورکلاکرهای خارجی که توی صحبت هاشون گفته بودند رایزر پرفرمنس رو پایین میاره استفاده کردم... (معمولاً افرادی که من ازشون نقل قول کردم،بعد از تست توسط خودشون و تجربشون مطلبی رو می گن)

اتفاقاً من خودم مدتی دنبال چنین چیزی بودم که تهیه کنم و توی جستجو هام به چنین محصولی رسیدم:

http://www.adexelec.com/pex16ixspc.htm

و لینک محصولات مشابه:

http://www.adexelec.com/pciexp.htm

خوب قاعدتاً بایستی یک تفاوتی (بجز سوئیچ On/Off) بین این محصول و یک رایز رابط قابل انعطاف که دوستان عکسش رو گذاشتند باشه !!!

محمد جان همونطور که خودت بهتر از من می دونی وقتی ما از تبدیل توی مدارات الکترونیکی استفاده می کنیم و ارتباط رو چند تیکه می کنیم، امکان تغییر شکل موج و افزایش نویز و افت ولتاژ و ... وجود داره و در بیشتر موارد این اتفاق می افته. نکته دیگه ریسپانس تایم و اکسس تایم هستش که با افزایش طول لین بر حسب پیکو ثانیه ps افزایش خواهیم داشت...

این محصولی که در ابتدا لینکش رو گذاشتم power isolation  و signal isolation و isolation buffer و trace delay و ... داره !!! و از همه مهم تر تاخیر سیگنالش زیر 350ps هستش !!! قاعدتاً PCB این محصول با کامپوننت هاش بایستی یک تفاوتی توی عملکرد با رایزر قابل انعطاف داشته باشه !!! خوب قاعدتاً نمی تونه از حالت کارت مستقیم رو اسلات بهتر باشه ولی می تونه افت عملکرد رو به حداقل برسونه !!! البته این نظر و تفکر من راجب این محصولات هستش و شاید هم اشتباه باشه !!! اگر نظر من در این زمینه اشتباه هستش ، پس سوالی که برای من به وجود میاد اینه که تفاوت این محصول با رایزری که دوستان عکسش رو گذاشتند چیه ؟؟؟

پوریا جان , 

همونطور که اشاره کردید با افزایش طول اتصالات الکتریکی زمان تاخیر رسیدن سیگنال بالا میره , همچنین به علت بالا رفتن مقاومت مدار افت ولتاژ داریم . از طرفی افزایش طول باعث میشه اتصالات مانند یک آنتن عمل کنند و سیگنال های مزاحم اطراف باعث ایجاد نویز روی سیگنال اصلی بشوند .

در مورد زمان تاخیر رسیدن سیگنال :

سرعت سیگنال در هر رسانایی و با اشکال مختلف متفاوت هست که با VF مخفف کلمه velocity factors به معنی عوامل سرعت نشون میدن , که نسبت سرعت رسانا به سرعت نور هست .

vf رو میشه با فرمول های خاصی محاسبه کرد در ساده ترین حالت :

87ae5290f54037c19933f991801956ce.png

که c کوچک سرعت نور , L القاوری رسانای (واحد هانری) و C ظرفیت خازنی ایجاد شده بین دو نقطه (واحد فارادی).

همونطور که مشاهده میکنید دو فاکتور مهم در سرعت سیگنال در یک رسانای  ظرفیت خازنی ایجاد شده و القاوری هست که شکل ظاهری رسانا در هر دو فاکتور بسیار تاثیر گزار هست .

به همین دلیله که برای انتقال سیگنال از کابل های کوکسیال استفاده میکنند چون شیلد اطراف کابل علاوه بر جلو گیری از کوپل شدن امواج مغناطیسی اطراف روی موج اصلی باعث ثابت ماندن ظرفیت خازنی هر نقطه از کابل میشه , همچنین یک دست بودن (کاملا دایرای بودن) هسته کابل باعث کاهش القاوری سیم میشه و از اونجایی هم که در اطراف سیم هسته شیلد وجود داره تغییر شکل کابل به حر حالتی هیچ تاثیری بر روی میزان القاوری نخواهد داشت .

VF خطوط روی مادربود بسته به کیفیت برد زنی و جنس خطوط بین 0.4 تا 0.6 میتونه باشه .

اگر بخواهیم مثال بزنیم یک PCI-E Riser با طول  15 سانتی متری :

VF رو برای سیم های 0.6 در نظر میگیریم که سرعت انتشار در اون 180,000,000 متر برثانیه خواهد بود که برای 15 سانتی متر میشه 1.2 نانو ثانیه و برای 5 سانتی متر میشه 

240 پیکو ثانیه .

تمام این عوامل دست به دست هم میدن تا سیگنال به درستی به مقصد نرسه و درگاه درست تبادل دیتا نکنه , نتیجه اون میتونه دو حالت داشته باشه اگه به صورت لحظه ای و در چندتا lane باشه ممکنه سیستم با وجود دریافت اطلاعات غلط به کار خودش ادامه بده (چون حجم تبادل در PCi-E بالا است تقریبا این مورد غیر ممکنه) و حالت بعد که اکثر مواقع به اون منتهی میشه سیستم فریز و یا ریست میشه .

در مورد این محصولاتی که گزاشتید :

pex16ix.jpg

این محصول یه کارت افزایش طول نیست , یک ابزار برای توسعه دهندگانی هست که قراره محصولاتشون رو رو درگاه های PEX16IX , PEX8IX و ... آزمایش کنند .

در طول توسعه و طراحی سخت افزار هرگونه مشکلی مثل اتصال کوتاه وجود داره مثلا ممکنه اشتباها به lane ها که سطح منطقه 3.3 ولت دارن 12 ولت بره خوب در این صورت بدون شک پل شمالی مادربورد گل بلال خواهد شد .

این محصول یک واسطه بین درگاه و برد توسعه است که امکانات اضافه ای به کاربر مثل خاموش کردن در موقع اتصال کوتاه , اور ولتاژ , بوق هشدار و ... رو داره که باعث میشه دیگه تلفاتی رو مادربورد وجود نداشته باشه ؛ همچنین امکاناتی مثل دیباگ , گزارش وضعیت و تغییر سطح منطق برای راحتی کار به هنگام تبادل با درگاه PCI-E ها میتونه وجود داشته باشه .

اون تاخیر 350 پیکو ثانیه ای که ذکر کرده هم خودش جلوش نوشته که زمانی است که برای ایزولاسیون در ای سی های بافر + زمان تاخیر خطوط انتقال صرف میشه .

ویرایش شده توسط ۞ MR_MOHAMMAD ۞
لینک به دیدگاه

یکی از دوستان در اورکلاکینگ هیروز همین کابل رو خریده بود، میتونید در مورد کارایی و مکانی که خریداری کرده ازشون سوال کنید. ایشون میگفتن 50تومن خریدنش.

http://www.overclockingheroes.com/forum/thread279-8.html#post19321

لینک به دیدگاه

مهمان
This topic is now closed to further replies.
 اشتراک گذاری

• اضافه کردن...